Krzysztof Bagorski - portret rysunek pastel

Pastel - technika artystyczna

Pastel to niezwykła technika z pogranicza malarstwa i rysunku, mająca wiele odsłon. Malowanie tą techniką polega na ścieraniu i wcieraniu w podobrazie farb w postaci suchych, barwnych pałeczek, bez udziału płynnych tworzyw malarskich. Barwy można łączyć przez rozcieranie pasteli na fakturowanym podłożu takim jak wysokiej jakości papier do rysunku.

Technika pastelu zaczęła się upowszechniać od połowy XVII wieku, stosowano ją głównie przy portretowaniu. Wśród słynnych polskich malarzy sięgających po pastele można wymienić: Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Witkacego. Najchętniej tą techniką tworzyli portrety, rysowali postaci, również zachwycające pejzaże.

Technika pastelu polega na połączeniu właściwości narzędzia i papieru - obok odpowiednich pasteli ważne jest też dobranie właściwego podłoża. Pałeczki pastelu robi się z drobno mielonego pigmentu, zmieszanego z kredą lub glinką i spoiwem. Z takiej pasty formuje się wałeczki i suszy - w ten sposób powstają barwne sztyfty. Jeśli mają mniej spoiwa, są to pastele miękkie, dają głęboką barwę, łatwo je rozetrzeć, a jeśli jest więcej spoiwa powstają pastele twarde, mniej kruche, dobre do szkicowania i rysowania szczegółów. Oprócz pasteli suchych obecnie dostępne są też pastele olejne, o intensywnych barwach i dobrej przyczepności do podłoża. Na końcowy efekt obrazu pastelowego ma wpływ faktura i barwa podobrazia. Najlepszy jest papier chropowaty, papier czerpany, papier welurowy lub karton. Po wykonaniu pasteli trzeba ją zabezpieczyć specjalnym środkiem (fiksatywą) przed osypywaniem.

Malarstwo pastelowe ma lekki, delikatny charakter i jasną kolorystykę. Jest zwiewne i świetliste, chociaż bez połysku, jaki ma obraz olejny czy akrylowy. Nic dziwnego, że technika ta zawsze intrygowała bogactwem formy - miała szerokie grono twórców i koneserów. Warto mieć w swojej kolekcji choć jeden pastelowy obraz, ale trzeba pamiętać, że wymaga on odpowiedniego eksponowania - pastel należy przechowywać z dala od światła dziennego, najlepiej pod szkłem.

Autor - W0JMA

Kontynuuj
Korzystanie z galerii jest równoznacze z akceptowaniem zasad regulaminu.

Copyright © 2005 - 2019 Bagorski & ArtOnline.pl